خلاصه ای از بیوگرافی کهلا

بسم الله الرحمن الرحیم

روستای کهلا مرکز دهستان بزینه رود از بزرگترین روستاهای استان زنجان در 65 کیلومتری جنوب شرقی شهر قیدار مرکز شهرستان خدابنده واقع گردیده که 560 خانوار و 2000 نفر جمعیت سکونت دائم  دارند و بیش از 500 نفراز اهالی مقیم شهرها  و بالغ بر1000نفر کارگر  و محصل نیزبصورت فصلی و موقت  اقامت می نمایند.

وجه تسمیه روستای کهلا که 2 بار در قرآن آمده به معنای پیر و کهنسال و با نام قدیمی کهله بمعنی رشته مروارید و درّ و طلاست .

قدمت روستا به هزاره سوم قبل از میلاد  برمیگردد که وجود محلی بنام  بازاردره به طول حدود 7 کیلومتر نشان از  مرکز تجارت بودن کهلاست  که به علت عوامل سیاسی و طبیعی ،روستا در قسمت جنوبی بازار دره در کناررودخانه بزینه رود تجدید بنا شده است .

 با پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی با فرمان امام خمینی (ره) مردم کهلا با ارسال کمکهای نقدی و غیرنقدی ،در جبهه ها نیز  حضور یافتند که ثمره آن 14 شهید و 20 آزاده و جانباز و ایثارگر و صدها رزمنده می باشد. این افتخارات و حضور حماسی موجب شد تا کهلا در سال 1365 به عنوان  مرکز دهستان بزینه رود با 16 روستای پر جمعیت تعیین گردد  و عاملی شد تا بیش از پیش ترقی نماید و دهها مراکز  اداری و بهداشتی  در کهلا استقرار یابد  و شکل و شمایل شهری به خود بگیرد.

این روستا یکی از قطبهای مهم تولید محصولات متنوع و انبوه کشاورزی استان است و بیش از از 60 حلقه چاه کشاورزی دارد و در کنار کشاورزی دامپروری سنتی و صنعتی نیز باعث اشتغال گردیده است.

روستای کهلا دارای انواع امکانات اداری، خدماتی، تولیدی، رفاهی،تجاری،آموزشی وتفریحی بوده و در زمینه های مختلف علمی و فرهنگی، اجتماعی ، سیاسی و مذهبی افتخارات زیادی دارد. 

/ 0 نظر / 44 بازدید